مهد و پیش‌دبستانی

مهد کودک و پیش‌دبستان آفتاب

طلیعه رویش با توجه به اهمیت سن ۱ تا ۷ سال در جهت شکوفایی استعدادها و توانمندیهای کودکان و همچنین اهمیت سنین قبل از دبستان برای آمادگی پذیرش دوره ادب، بر خود لازم دانسته تا بستر مناسبی برای تأمین اهداف راهبردی این سالها یعنی تأمین حس آزادی و امارت در کودکان زیر ۷ سال و ایجاد حس اعتماد و محبت آرامش‌بخش نسبت به والدین فراهم گرداند. متأسفانه در مراکز نگهداری وآموزشی فعلی و حتی در خانواده‌ها توجهی به این امر مهم نشده و کودکان دچار آسیبهای فراوانی می‌شوند که هزینه‌های هنگفتی به لحاظ زمان، انرژی، سلامت روان و شخصیت به جامعه تحمیل می‌گردد و سرمایه‌های مالی و انسانی فراوانی باید در پی جبران و اصلاح این آسیبها باشند که البته توفیق کامل هم حاصل نخواهد شد. به دلیل این مهم “مؤسسه طلیعه رویش” با بیش ازچهارده سال پشتوانه پژوهش های نظام‌مند در حوزه تربیت اسلامی از دی ماه سال ۱۳۹۵ در مرکز آفرینشهای آفتاب فعالیت خود را آغاز کرده‌است. از جمله مواردی که در برنامه‌های این مجموعه دنبال می‌شود عبارت است از:

 • توجه به محوریت نقش خانواده
 • فراهم نمودن فضایی سرشار از محبت، امنیت و آزادی
 • توجه به تأثیر مواجهه با طبیعت، در رشد کودکان
 • ایجاد زمینه برای تجربه‌های خلاق
 • تجربه انجام بازیهای متنوع در بستر غنی و طیب

اصول تربیتی مورد توجه در هفت سال اول

هدف اساسی: ارضای تمایلات (تامین نیازها و توسعه به جا) با در نظر گرفتن تامین کامل محبت، امنیت و آزادی کودک و فراهم نمودن زمینه تجربه‌ی خلاق.

در این دوره از رشد، وظیفه ما در قبال کودکان آن است که تمایلات کلیدی و اساسی کودک، که خود، آنها را مطالبه می کند و برای پاسخ دادن به آنها حرکت می کند را تأمین کرده و در کنار آن به تمایلات فرعی و عالی کودک – که وسیله ای هستند برای رسیدن به تمایلات اساسی- توجه نمایند و کودک را نیز متوجه این تمایلاتش نمایند. در حقیقت، مهمترین کار در این دوره، هموار کردن مسیر برای رشد کودک در راستای فطرت پاکی که با آن متولد شده، خواهد بود.

نکته مهم دیگر در پاسخگویی به تمایلات متنوع و گوناگون کودک آن است که باید تعادل و حد مطلوب رعایت شود. منظور از پاسخگویی در حد مطلوب و شاخص کلیدی این امر، آن است که با ارضاء یک میل، امکان پاسخگویی به دیگر تمایلات از بین نرود. به بیان دیگر باید تمامی امیال و گرایشات کودک مورد توجه او باشد و پرداختن بیش از حد به یک میل و تلاش برای پاسخ یافتن آن در کودک موجب حذف تمایل دیگری در وجودش نشود. وظیفه مربیان در این موقعیت یادآوری و بیدار ساختن تمامی تمایلات اساسی در کودک می باشد. 

مسئله حائز اهمیت دیگر آن است که درچنین فضایی که کودک احساس امارت و مطاع بودن می کند، باید با محدودیت های حیات و سختی های موجود در بستر زندگی بصورت تدریجی مواجه شده و قواعد حاکم بر حیات بشر را (که در بازی ها و فعالیت های این دوران طراحی می شود) تجربه کند و به شناخت و باوری صحیح از  آن برسد.

اقدام اول این است که تمایلات بچه توسعه پیدا کند، باید درک بچه از تمایلاتش و تنوع و تکثر تمایلاتش را افزایش دهیم. مثلاً به او نشان دهیم که «تو این را دوست داری، آن را هم دوست داری و…» باید سعی کنیم که بچه، متوجهِ «تکثرِ تمایلاتش» بشود. یعنی تمایلات بیشتری را تجربه کند و بفهمد که تمایلات متنوع و متکثری دارد. و در این زمینه خودآگاهی پیدا کند. تمایلات بچه در جهات مختلف است؛ مثلاً در ارتباط با طبیعت، پدر و مادر، جامعه، اسباب‌بازی، کار کردن با ابزارها و… بچه علاقه‌های مختلفی دارد: مثلاً علاقۀ به پدر و مادر، اسباب‌بازی، خوردنی‌ها و حتی علاقه‌های انسانی، مانند علاقه به پیروز شدن و تفوّق پیدا کردن به رفقای خودش و… در وجوه مختلفی که روابط مختلفی او را احاطه کرده‌اند، باید سعی کنیم این علاقه‌ها را تجربه کند.  

اقدام دوم این است که بچه، تجربه کند. ما بعداً می‌خواهیم برخی از تمایلات او را محدود کنیم. لذا الان باید آن تمایلات را «سیر» چشیده باشد. بچه باید از احساس امنیت و محبت پدر و مادرش سیر باشد،‌ چون بعدها خودِ این پدر و مادر، دو عامل محدودکننده خواهند بود. در آن موقع، نباید با پدر و مادرش احساس دشمنی پیدا کند؛ باید دوستی و محبت پدر و مادر نسبت به او، قبلاً برایش اثبات شده باشد. می‌توانیم بازی‌های مختلفی طراحی کنیم تا بچه بتواند هیجانات خودش را ابراز کند و بتواند به هر چه دلش می‌خواهد برسد، فقط شما طراحی می‌کنید که در چه بازی‌ای این تلاش‌ها را انجام دهد. و باید سعی کنید که بچه‌ها زیاد-در جریان بازی‌هایشان- شکست نخورند. چون اگر بچه‌ای از اول دچار محرومیت باشد، بعداً که می‌خواهید دربارۀ محرومیت‌های پیشنهادی با او صحبت کنید و دربارۀ مدیریت تمایلات با او سخن بگویید، او نمی‌پذیرد. چون در عمر هفت‌ ساله‌اش، به هیچ خواسته‌ای نرسیده است، لذا ذهنش فقط روی این متمرکز شده که به خواسته‌هایش برسد. بچه در هفت سال اول باید تمایلات را به قدر کافی تجربه کرده باشد که وقتی در هفت سال دوم خواست، مخالفت با تمایلات را تمرین کند، این کار زیاد برایش سخت نباشد؛ و به تعبیری بچه نباید در هفت سال اول «عقده‌ای» شده باشد. تمایلات سرکوفت‌خورده، می‌تواند انسان را صمّ و بکم(کر و کور) کند. 

(اما چرا توسعه یا تکثر تمایلات را قبل از تجربۀ تمایلات مطرح کردیم و آن را به عنوان اقدام اول، بیان کردیم؟ چون بچه، یک‌سری از تمایلات را خودش خود به خود تجربه می‌کند و به سمت آن می‌رود و زیاد معطل ما نمی‌شود که «آیا من به سمت این تمایل خودم حرکت کنم؟» لذا ما توسعۀ تمایلات را بیشتر ترجیح دادیم.)

اقدام سوم هم «تعقل» است. این نکتۀ دیگری است که بچه از همین دوران باید به آن ورود پیدا کند. در مدیریت تمایلات، هم باید تمایلات خودش را تجربه کند، هم تکثر تمایلات خودش را متوجه شود و هم بتواند بین تمایلات خودش درست انتخاب کند. لذا در خیلی از بازی‌ها-بدون اینکه فشار روحی به بچه وارد کنیم- به او امکان انتخاب می‌دهیم تا نتیجۀ انتخاب خودش را ببیند. از بچگی باید او را وادار به انتخاب کردن کنیم. وقتی بچه بخواهد چیزی را انتخاب کند، طبیعتاً برنامه‌ریزی می‌کند. بچه‌ها در مهد کودک و پیش‌دبستان باید به مراحلی در برنامه‌ریزی برسند. لذا شما(مربیان تربیتی) باید بازی‌ها و تمرین‌هایی در این جهت، طراحی کنید. شما حدود 11 سال وقت دارید تا عقل دانش‌آموزان را رشد دهید و پرورش دهید. (حدود 4 سال در مهد کودک و 7 سال در دبستان) البته این، مکانیزم دارد؛ اینکه ما «چه مکانیزمی باید پیاده کنیم که بچۀ ما متوجه شود که امیال عمیق دارد؟» که اگر بچه این را بفهمد، دین را هم می‌فهمد.این مسأله با صحبت کردنِ سر کلاس حل نمی‌شود. به همین دلیل است که در مدرسه هفت سال به ما وقت داده‌اند و هفت سال هم در خانه، به بچه وقت داده‌اند. این فرصت را داده‌اند که ما بچه را به همین نقطه برسانیم که او متوجهِ امیال عمیقش بشود. در این فرصت، لازم نیست به بچه، دین را یاد بدهیم، بلکه باید اصلِ دین را به او بگوییم که «ما امیال عمیقی داریم که باید از امیال سطحی خودمان دست برداریم به به سراغ امیال عمیق‌مان برویم» و هفت سال طول می‌کشد که ما این را به بچه‌ یاد بدهیم. 

تمایلات شاخص ۷ سال اول 

 • راحت طلبی
 • محبتجویی
 • میل به هویتیابی
 • میل به بزرگ دیده شدن
 • کنجکاوی
 • لذت طلبی

در تجربه کودک از قواعد حیات، نکات زیر مد نظر است:

 1. کودک خواهد فهمید هر چیز با سختی به دست می آید.
 2. کودک خواهد فهمید دنیا محدود است و بزرگ تر ها محدودش نمی کنند.
 3. کودک خواهد فهمید بدون صبر به چیزی نمی رسد.
 4. کودک خواهد فهمید بدون تلاش و مبارزه به چیزی نمی رسد.
 5. کودک خواهد فهمید زندگی در این دنیا نوسانات گرم و سرد دارد.
 6. کودک خواهد فهمید انسان ها با هم متفاوت اند. 
 7. کودک خواهد فهمید جهان پیرامون ما پیچیده است و نیاز به کشف دارد.
 8. کودک خواهد فهمید در بین انسان ها برخی بزرگ ترند و بر دیگران برتری دارند. 

مهد کودک و پیش دبستان آفتاب از زمستان سال ۹۵ با برگزاری کارگاههای مختلف سعی در اجرای اهداف خود داشته و با شروع سال تحصیلی ۹۷-۹۶ به طور رسمی آموزشهای خود را در سه گروه سنی ۳ تا ۴ سال (مهد کودک)، ۴ تا ۵ سال (پیشدبستان ۱) و ۵ تا ۶ سال (پیشدبستان ۲) آغاز کردهاست و تا سال تحصیلی ۱۴۰۰-۹۹ در خدمت مخاطبان خود بودهاست.

بعد از شروع همه گیری ویروس کرونا نیز این مجموعه فعالیتهای خود را در قالب “راهمان، یک پیشدبستان همراه مامان” به صورت مجازی ادامه داده‌است. 

سوالی دارید؟

تماس رایگان: ۰۹۱۹۵۲۱۳۹۸۸

فعالیتهای مشترک

فعالیتهای مشترک تمام گروه‌ها

_
 • بازیهای قرآنی
 • بازیهای حرکتی
 • بازیهای مهارتی
 • ۴۵ دقیقههای جورواجور
 • روز آب نباتی
 • مهدتکانی
 • کارگاه گردونه زمان
کارگاه‌های مهد

کارگاه‌های مهدکودک

_

کارگاه لمس طبیعت:

ارتباطی که کودک با طبیعت برقرار میکند، با زمینه ها و بسترهایی که برای او فراهم میشود، میتواند موجب درک عظمت هستی و جلوههای آفرینش باشد. در این کارگاه، کودک پس از مشاهده و لمس جلوههای آفرینش، شاهکارهای کودکانهای در قالب کاردستی، رنگآمیزی، نقاشی و… خلق میکند تا از این راه انس بیشتری با طبیعت پیدا کند. در این کارگاه برای رسیدن به هدف درک درست از بهرهمندی طبیعت، ارتباط با مواد خوراکی طبیعی نیز مورد توجه قرار میگیرد.
کارگاه نقشهای رنگی:

درکارگاه نقشهای رنگی، کودک هر روز با یک نقش جدید آشنا میشود، نقشِ رنگی و دوست داشتنی. احساس خوب چشیدن طعم استقلال وقتی هریک نقشی را بر عهده میگیرند، برایشان جذاب است و با انتخابهایشان لذتِ بودن در آن نقش را تجربه می‌کنند و مسئولیتهایی را بر عهده می‌گیرند و به این ترتیب هویت فردی را نیز تجربه می‌کنند. یکی دیگر از اهداف این کارگاه پاسخ به میل بزرگ دیده شدن بچه‌ها است.
کارگاه مهمانی حواس:

در این کارگاه هر هفته مهمانانی داریم که با حواس پنجگانه خود از آنها استقبال می‌کنیم و در فعالیتهای مختلف و با تجربه و توسعه میل کنجکاوی و لذت طلبی با آنها بازیهای خلاقانه خلق می‌کنیم و بازی می‌کنیم و بازی می‌کنیم.

کارگاه‌های پیش‌دبستان

کارگاه‌های پیش‌دبستان ۱ و ۲

 

_

کارگاه آفتاب مهتاب ۱ و ۲: انسان در سرتاسر زندگی خود با مسائل مختلفی رو به رو میشود و برای مواجهه، مقابله و حل این مسائل به مهارتهایی مثل تفکر منطقی، تفکر خلاق و روشهای استدلالی نیازمند است. به کارگیری این ابزارها و مهارتها در کودک به طور جدی از حدود ۷ سالگی میباشد، اما میتوان در دوران پیش از دبستان نیز با انجام فعالیتهایی آمادگی بیشتری برای رسیدن به این اهداف ایجاد کرد. آشنایی با تفاوتها، تشابهات و مفهوم طبقه بندی، الگوها، تناظر یک به یک، توجه به جزء و کل از این دست فعالیتهاست که از پایههای فهم ریاضیات هم به شمار میرود. درکارگاه آفتاب مهتاب قصد بر این است که کودک این مفاهیم را به صورت غیرمستقیم، همراه با بازی و در محیطی امن و آزاد فرا گیرد.
کارگاه تلاوت طبیعت ۱ و ۲: انس گرفتن با جلوههای عظمت الهی از طریق مشاهده و تجربه به تقویت قوای ادراکی و حرکتی کودک منجر میشود، بنابراین ما بر آنیم تا با برگزاری کارگاه تلاوت طبیعت، کودکان را به مشاهده طبیعت، دقت در جزئیات آن، کشف زیباییهای پیدا و پنهان آن تشویق و ترغیب کنیم و در این راه از نشاط موجود در طبیعت بهره بگیریم تا کودک، شاد، سرخوشانه و کنجکاوانه با طبیعت مواجه شود، آن را لمس کند و با کشف پدیده های مختلف آن، با جلوه های عظمت الهی مأنوس شود.

کارگاه حرفهای جورواجور ۱ و ۲: برای ارائه کلام مناسب لازم است‌ قصدهایی متناسب، با کلماتی متناسب با هم همراه شوند، تا کلام تشکیل شود. هر چه کودک در هفت سال اول زندگیش با گفتگوهای مختلف پیش آمده در موقعیت های گوناگون، حرف زدن را بیشتر تمرین کند، زندگی با کیفیتتری خواهد داشت. در کارگاه حرفهای جورواجور تلاش ما بر این است که با استفاده از ابزارهای مختلف، کودک را تشویق به خلق داستانهایی از جنس روحیه لطیف کودکانهش کنیم، تا با این کار علاوه بر اینکه کودک به کمک مربی شیوه درست کنار هم چیدن کلمات و جملات را بهتر فرا گیرد، بلکه به مربی و والدین هم کمک کند تا با درونیات او بیشتر آشنا شوند.

کارگاه انس با زبان عربی: ایجاد انس و علاقه نسبت به زبان قرآن و یادگیری کلماتی از این زبان در محیطی شاد و جذاب و همراه با بازیها و سرودها و انیمیشنهای متنوع از زبان مربی که به صورت فصیح عربی صحبت میکند، از مهمترین اهداف این کارگاه است.

اردوها: به طور کلی اردوها با هدف تجربه امیال بزرگ دیدهشدن، لذت طلبی و کنجکاوی برگزار میشود که با توجه به این امیال، حس استقلال طلبی و روحیه همکاری و کار گروهی نیز در کودک تقویت میشود. این اردوها برای دو گروه سنی پیش‌ دبستان ۱ و پیش دبستان ۲ در قالب کارگاه تلاوت طبیعت و توجه به اهداف ویژه آن یعنی انس با طبیعت و مواجهه با تنوع و پیچیدگی آفریدههای پروردگار برگزار میشود. اردوی مخصوص گروه سنی پیش دبستان ۲ در قالب کارگاه هر روز یه نقش تازه و با هدف مواجهه و تجربه گوشهای از مشاغل و فعالیتهای مختلف زندگی اجرا میشود.

تخصصی پیش ۱

تخصصی پیش ۱

_

کارگاه من و احساسات طلایی: توانایی بیان وتنظیم احساسات یکی از مهارتهایی است که باید به کودکان آموزش داده‌ شود. آنها در سنین قبل از دبستان برای بیان و نام گذاری احساسات خود نیازمند به کمک هستند.کودک در این سن قادر نیست احساسات خود را از یکدیگر تمایز دهد و ممکن است غم، خشم و اضطرابش را فقط با بیقراری نشان دهد، بنابراین یکی از مهمترین مهارتهایی که به رفع مشکلات رفتاری کودکان کمک می‌کند شناسایی احساسات است. گام بعدی پس از شناسایی احساسات تنظیم و به تعادل درآوردن آنها می‌باشد که با هوش هیجانی کودک مرتبط است و هر قدر کودک هوش هیجانی بالاتری داشته‌باشد بهتر می‌تواند هیجاناتش را کنترل کند. با تمرین و آموزشهای مفید میتوان به کودک کمک کرد تا بهتر بتواند هیجاناتش را کنترل کند. در این کارگاه سعی شده تا کودکان در کنار همسالان خود ابتدا بتوانند احساسات خود را بشناسند و سپس در بازیها و موقعیتهای ایجاد شده، کنترل هیجاناتشان را تمرین کنند. علاوه بر این آگاهی و شناخت کودک از خودش بالا می‌رود و به او کمک می‌شود تا واکنشهای بهتری در رابطه با اطرافیانش داشته باشد.

تخصصی پیش ۲

تخصصی پیش۲

_

کارگاه خانه مهربانی: احساس محبت و امنیت کودک در خانواده باعث می شود تا او، پدر و مادر خود را امین و مأمن خود بداند و در مواجهه با مشکلات و حل مسائل به آنها رجوع کند. بنابراین ما در کارگاه خانه مهربانی برآنیم تا با استفاده از داستان های مختلف از خانواده های حیوانات و انسانها، به کودک نشان دهیم که هر یک از اعضای خانواده نقشی بر عهده دارند، پدر ستون خانواده و مادر گرمای خانه است، خانه مملو از احساس شکر و رضایت است، احترام به بزرگترها و مهربانی با کوچکترها در آن رعایت می شود. همچنین کودک در این کارگاه نقش فعالی در اجرای داستان دارد و با درست کردن نمادهایی از داستان . اجرای نمایش داستان، انس بیشتری با مفاهیم آن پیدا میکند.
کارگاه هر روز یه نقش تازه: در این کارگاه بچهها زندگی را در قالب نقشهای مختلف بازی میکنند و از این طریق مهارتهای اجتماعی و عاطفی خود را تقویت میکنند و با تصویرسازی فضاهای مختلف مرز بین واقعیت و تخیل را تمیز میدهند. این کارگاه به صورت ویژه به تجربه و توسعه میل بزرگ دیدهشدن توجه دارد.